The 128th Verdian Day at Nichols School concluded with the annual Upper School Awards Ceremony. Students were recognized for their dedication, hard work, leadership and outstanding character that drove their achievements in academics, athletics, arts, community service and other areas of student life.
Congratulations to all our award winners!
The award winners for the 2019-20 school year are as follows:
Christopher Wadsworth Award: Clare Ring '23
Yale Award: Faith Walh '22
Moscov Family Award: Makhi Horton '22 and Carlie Porter '22
G. Robert Strauss, Jr. ’79 Memorial Scholarship Award: Ted Chambers '21
Harvard Prize Book: Dean Parentis '21
Irwin Award: Steven Hall '21
Nottingham Award: Lauren Radford '21
Williams College Book Award: Andrina Kirst '21 and Anuraag Kumar '21
English Department Awards
George Knight Houpt Senior English Prize: Claire Blandino '20, Olivia Castiglia '20, Michael McClure '20, Gabriel Robare '20, Sydney Wells '20
Brown Junior English Award: Andrina Kirst '21 and Samantha Meyo '21
Purdy Short Story Award: Claire Blandino '20, First Place; Salvatore Deni '22, Second Place; Ella Smith '22 and Julia Yohe '21, Third Place
Red Jacket Poetry Award: Claire Blandino '20, First Place; Dana Nigrin '20, Second Place
History Department Awards
Timothy M. McCarthy Freshman History Award: Kate Coburn '23 and Daniel Lang '23
Millard Sessions History Award: Samantha Meyo '21 and Patty O’Donnell '21
Senior History Award: Ryan Krum '20
Modern and Classical Language Awards
Chinese Award: Jackson Glynn '20
French Award: Dana Nigrin '20
Latin Award: Isabella Warner '20
Spanish Award: Noah Daniels '20 and Ethan Redden '20
Dual French/Chinese Award: Olivia Castiglia '20
Math Department Awards
Rensselaer Polytechnic Institute Mathematics and Science Award: Jeremy McDonald '20
Strachan Award: Arnav Parashar '20
Tracy E. Tuthill Mathematics Award: Gabriel Robare '20
James E. Waltz Award: Michael McClure '20
Science Department Awards
Freshman Physics Award: Emily Allen '22 and Lyla Allen '22
Mayer Science Award: Faith Walh '22
Bausch & Lomb Honorary Science Award: Anuraag Kumar '21
Keating Science Award: Maureen Foley '21 and Abby Marzec '21
Baldwin Science Award: Sam Thompson '20 and Sydney Wells '20
Science Faculty Prize: Arnav Parashar '20
Jacobs Award for Environmental Sustainability: Laine Nuessle '20
Arts Department Awards
Nichols Instrumental Music Award: Claire Blandino '20 and Dana Nigrin '20
Barbara L. Wagner Vocal Music Award: Claire Blandino '20, Michael McClure '20 and Gabriel Robare '20
Nichols Dance Award: Claire Blandino '20
Nichols Theater Award: Claire Blandino '20, Meghan O’Connor '20 and Gabriel Robare '20
Faith Davis Visual Arts Award: Megan Kyte '20
Film and Video Award: Aleesha Chandhok '20 and Sydney Wells '20
Charles E. Balbach Art Prize: Carson Ortolani '20
Maisel ’35 General Information Test Award: Gabriel Robare '20
Alumni Cup: Noah Daniels '20, Isabella Simoncelli '20 and Walter Zacher '20
Joseph L. Hudson, Jr. ’49 Award: Lay Mya Aye '20
Bonnie Lerner Posmantur Award: Olivia Castiglia '20
Castiglia Family Award for Community Service: Arnav Parashar '20
Williams Cup: Samantha Jensen '20
McCarthy Prize: Brandon Scott '20 and Ethan Stoffman '20
Head of School Awards: Claire Blandino '20, Noah Daniels '20, Dana Nigrin '20, Romy Paolini '20, Sydney Wells '20 and Keerti Yendamuri '20
Faculty Prize: Gabriel Robare '20
Cottle Award: Michael McClure '20