Students Receive Honors at 2018 Verdian Day


Friday, May 25, 2018 marked our 126th school year's Verdian Day where Upper School students were honored for their hard work, community contributions, athletic achievements, leadership and admirable character.


Click here for more photos from Verdian Day 2018

Below is a list of the award winners for the 2017-2018 school year.

Senior Awards

  • Cottle Award: Maren Geiger
  • Faculty Prize: Marie Nercessian
  • Williams Cup: Dora Paolini, Hanna Prince
  • McCarthy Prize: Marysia Paradis, Rockwell Tang
  • Joseph L. Hudson, Jr. '49 Award: Courtney Harris
  • Head of School Awards: Hanna Dobbs, James Rauch, Nate Thompson

Junior Awards

  • G. Robert Strauss, Jr. '79 Memorial Scholarship Award: LeeAnn Wright
  • Dudley M. Irwin, III '45 Memorial Award: Pablo Guzman and Robert Maulucci
  • Nottingham Award: Katy Knoll
  • Harvard Prize Book: Nicholas Scott
  • Williams College Book Awards: Lindsey Haughton

Sophomore Award

  • Yale Award: Michael McClure

Freshman Award

  • Christopher Wadsworth Awards: Andrina Kirst

Departmental Awards

  • English
    • George Knight Houpt Senior English Prize: Marie Nercessian, Dora Paolini, Hanna Prince, William Robinson, Joelle Stephenson, Rockwell Tang
    • Brown Junior English Awards: Tatiana Migdal, Sarah Rodwin, Camilla Wrabetz
    • Red Jacket Poetry Award - First Place: William Robinson
    • Purdy Short Story Award - Kiera Callahan, Marie Nercessian
  • Arts
    • Faith Davis Visual Arts Awards: Nolan Barry, Ashley Peresie
    • Nichols Dance Award: Natalie Halady
    • Nichols Theatre Awards: John Tantillo
    • Barbara Wagner Vocal Music Awards: Hanna Dobbs, Breanna Nelson
    • Nichols Instrumental Music Awards: Bradley Castiglia, Roy Lahood, Hanna Prince
    • Charles E. Balbach Art Prizes: James Rauch
    • Film and Video Award: Nolan Barry, Ashley Peresie
  • Science
    • Science Faculty Prize: Meira Farhi, Rockwell Tang
    • Bausch & Lomb Honorary Science Award: Nicholas Scott
    • Keating Science Award: Breanna Nelson, Jack Schlehr
    • Baldwin Science Awards: William Robinson, Nate Thompson
    • Mayer Science Award: Tatiana Migdal
    • Freshman Physics Award: Joshua Stead-Dorval
  • History
    • Timothy J. McCarthy Freshman History Award: Andrina Kirst, Dean Parentis
    • Millard Sessions History Awards: Vivian Hunt, Sarah Rodwin
    • Senior History Award: Michael Fredericks, Joelle Stephenson
  • Mathematics
    • Tracy E. Tuthill Mathematics Award: Meira Farhi
    • RPI Mathematics & Science Award: Anne Najdzionek
    • James W. Waltz Award: Ryan Schultz
    • Strachan Award: Bram Dedrick
  • Modern & Classical Languages
    • Latin Award: Isabella Cruz
    • French Awards: Roy Lahood, Joelle Stephenson
    • French/Latin Award: Elizabeth Malone
    • French/Spanish Award: Nicholas Huckell
    • Spanish Awards: Hanna Prince
    • Chinese Award: Michael Berdysiak, Rockwell Tang
    • Chinese/Spanish Award: Dylan Hall
  • Athletics
    • Alumni Cup: TJ Banaszak, TaNia Cunningham, Cole Donhauser, Claire Foley, Maren Geiger, Ryan Peterson

  • Other

    • Lucy and Sherman Maisel '35 General Information Test Award: Gabe Robare
    • Castiglia Family Award for Community Service: Bradley Castiglia
    • Bonnie Lerner Posmantur Awards: Alexandra Hartung
    • Jacobs Award for Environmental Sustainability: Andrew Jensen